خانه » بودجه بندی تمامی دروس کنکور » ۶۰ درصد شیمی کنکور

بلاگ الورتبه

اخبار و اطلاعات کنکور رو از اینجا دنبال کن

60 درصد شیمی کنکور

زمان مطالعه: دقیقه
60 درصد شیمی کنکور| فصل های مهم شیمی کنکور

شیمی درس مشترک داوطلبان گروه های آزمایشی تجربی و ریاضی می باشد و در کنکور سراسری سوالات به صورت مفهومی ،حفظی و محاسباتی داده می شود که شما می توانید با مطالعه اصولی درس شیمی را به خوبی یاد بگیرید و از آن درصد بالایی در کنکور سراسری کسب نمایید و اما اگر زمان کمی تا کنکور دارید یا اصلا با شیمی رابطه خوبی ندارید و به دنبال کسب یک درصد مطلوب در درس شیمی هستید  بهتر است الویت خود را برای خواندن پیش‌نیاز ها و مباحث تست خیز هر  فصل براساس میزان سختیو سطح علمی خودتون مشخص کنید.پس با الورتبه همراه باشید تا باهم به بررسی ۶۰ درصد شیمی کنکور بپردازیم.

مباحث تست خیز شیمی کنکور

در قدم اول به بررسی مباحث تست خیز شیمی کنکور خواهیم پرداخت برای اینکه برنامه‌ریزی خوبی برای درس شیمی داشته‌باشید لازم است ابتدا با تعداد سوالات مربوط به هر فصل آشنا شوید تا با وقت گذاشتن روی مباحث تست‌خیز و نسبتا ساده این درس، بتوانید نتیجه مطلوبی بگیرید. در ادامه، تعداد سوالات هرفصل را درقالب یک جدول ارائه می‌دهیم.شما با شناخت و بررسی درجه سختی هر فصل می توانید باتوجه به توانایی خود برنامه ریزی بهتری برای مطالعه شیمی داشته باشید.

فصلتعداد سوالات
فصل اول دهم۳سوال
فصل دوم دهم۳سوال
فصل سوم دهم۲ سوال
فصل اول یازدهم۴سوال
فصل دوم یازدهم۴سوال
فصل سوم یازدهم۶ سوال
فصل اول دوازدهم۳سوال
فصل دوم دوازدهم۴سوال
فصل سوم دوازدهم۴سوال
فصل چهارم دوازدهم۲سوال

میزان سختی شیمی کنکور

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، میزان سختی هر فصل می‌باشد. شما با شناخت درجه سختی هر فصل، بهتر می‌توانید تصمیم به حذف یا خواندن فصل های مورد نظر کنید.

تسلط به فصل های سخت شیمی در زمان کوتاه، بسیار دشوار و زمانبر می‌باشد. اگرچه از فصول سخت سوالات بیشتری ممکن است مطرح شود، اما آگاه باشید که تا وقتی تسلط کافی بر روی آن مطالب نداشته باشید نمیتوانید نتیجه مطلوبی کسب کنید و صرفا وقت خود را هدر داده اید.

پس این نکته را فراموش نکنید که گاهی اوقات جایگزین کردن فصل های آسان به جای فصل های سخت، می‌تواند نتیجه مطلوب تری برای شما حاصل کند. در جدول زیر درجه سختی هر فصل به صورت کلی و عمومی بیان شده است که البته این درجه سختی ممکن است برای هر دانش آموزی تا حدودی متفاوت باشد. بنابراین سعی کنید مناسب ترین اولویت ها را با توجه به توانایی خود در هر فصل، به درستی ترتیب بندی کنید.

فصلدرجه سختی
فصل اول دهمآسان
فصل دوم دهمآسان
فصل سوم دهمسخت
فصل اول یازدهممتوسط
فصل دوم یازدهممتوسط
فصل سوم یازدهمسخت
فصل اول دوازدهمسخت
فصل دوم دوازدهمسخت
فصل سوم دوازدهممتوسط
فصل چهارم دوازدهمآسان

پیش نیازهای شیمی کنکور

اولین و مهمترین نکته، توجه به پیش نیاز های شیمی می باشد. مثلا شما قصد یادگیری فصل اول شیمی دوازدهم را دارید که باید در این فصل غلظت یک ماده را محاسبه کنید اما چون فصل سوم شیمی دهم را مطالعه نکردید به مشکل میخورید که به آن پیش نیاز های شیمی کنکور می‌گویند.و اگر ترتیب مطالعه مباحث را رعایت کنید با مشکل پیش نیاز ها مواجه نخواهید شد اما اگر طبق آن پیش نروید در مطالعه فصل های ترکیبی دچار سردرگمی می شوید. در این مقاله ما پیش نیاز های شیمی را به دو دسته مفاهیم و مسائل تقسیم کردیم:

پیش نیاز مفاهیم (آرایش الکترونی_ ساختار لوویس_ نام گذاری ترکیبات_جدول تناوبی و نام عناصر _ویژگی عناصر _انواع پیوند)

پیش نیاز مسائل (واکنش نویسی_ موازنه_ استوکیومتری_ قانون هس برای بعضی مسائل)

اگر برای خواندن پیش نیاز و تست زنی برای درس شیمی نمی دانید از چه منبعی استفاده کنید به وبلاگ بهترین منبع شیمی کنکور سر بزنید.

شما با در نظر گرفتن وقت باقی مانده تا کنکور،سختی درس ها و پیش نیاز ها می توانید بخشی از مباحث شیمی را حذف کنید و با تمرکز بیشتر روی مباحث اسان و تست خیز در این زمان باقی مانده بهترین نتیجه ممکن را بگیرید.

روش مطالعه شیمی کنکور

از آنجایی که سوالات شیمی در کنکور سراسری به صورت حفظی، مفهومی و مسأله می‌باشد، نمی‌توان روش مطالعه یکنواختی را برای این درس برگزید و شما باید برای هر بخش یک روش مجزایی را به کار بگیرید.

مباحث حفظی

برای مطالعه مطالب حفظی، فراموش نکنید که بهترین منبع شما کتاب درسی است. مطالب حفظی کتاب درسی را به خوبی مطالعه کنید و حتما زیر نکات مهم خط بکشید تا در ادامه بتوانید به راحتی مطالب را مرور کنید. همچنین برای این بخش، از درسنامه کتب کمک درسی نیز می‌توانید کمک بگیرید و پس از مطالعه، از تست های پوششی و مروری غافل نشوید.

مباحث مفهومی و مسائل

برای بخش های مفهومی و مسائل نیز، درسنامه را به خوبی مطالعه کنید و تمام نکات مهم را یادداشت کنید. پس از مطالعه حتما و حتما سراغ تست های آموزشی بروید و ابتدا خودتان حل کنید و پس از آن پاسخنامه را چک کنید. روش های مختلف حل سوالات مفهومی را به طور کامل از طریق پاسخنامه بررسی کنید و حتما نکات طلایی هر تست را استخراج کنید. فراموش نکنید که اصلی ترین و بهترین راه درک مسائل مفهومی و محاسباتی، حل تمرین و تکرار است.

برای یادگیری بیشتر در مورد روش مطالعه شیمی کنکور به وبلاگ مربوطه سر بزنید.

کلام آخر

با توجه به مطالبی که گفته شد، این نکته را هرگز فراموش نکنید که برای صرفه جویی در زمان و جلوگیری از هدر رفتن وقتتان حتما باتوجه به مواردی که اشاره شد، برای مطالعه درس شیمی یک اولویت بندی برای خود ترتیب دهید و طبق اولویت ها پیشروی کنید.برای دانستن نکات مشاوره ای کنکور بیشتر وبلاگ های سایت ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای سهولت در دسترسی به کانال تلگرام الورتبه لطفا کد QR زیر را با گوشی هوشمند خود اسکن کنید و مستقیما وارد کانال تلگرامی شوید

برای سهولت در دسترسی به پیج اینستاگرام الورتبه لطفا کد QR زیر را با گوشی هوشمند خود اسکن کنید و مستقیما وارد پیج ما شوید