ثبت نام در طرح مشاوره الورتبه

0
سبد خرید خالی است.
ورود | ثبت نام
captcha

رشته های تاپ پیراپزشکی

معرفی پیراپزشکی

خواندن این مطلب

8 دقیقه

زمان میبرد!

رشته های تاپ پیراپزشکی

رشته های پزشکی و پیراپزشکی از پرطرفدارترین رشته های علوم تجربی هستند. در پیراپزشکی افراد با استفاده از تکنیک و فنون مختلف و همچنین با مشورت پزشک به حفظ یا بازگرداندن سلامتی بیمار کمک می کنند. درواقع محصلان رشته های پیراپزشکی متخصصینی هستند که کادردرمانی را تکمیل می کنند.

از مهم ترین رشته های پیراپزشکی می توان به این ها اشاره کرد که در ادامه تیم مشاوره کنکور الورتبه کامل  هر رشته را  به شما معرفی می کند.

 1. فیزیوتراپی
 2. پرستاری
 3. تکنولوژی اتاق عمل
 4. هوشبری
 5. بیناسنجی
 6. شنوایی شناسی
 7. رادیولوژی
 8. گفتار درمانی
 9. ساخته پروتز های دندان
 10. مامایی

هر انچه که باید در مورد فیزیوتراپی بدانید

 • معرفی رشته :

فیزیوتراپی یکی از رشته های توانبخشی است که با کمک دستگاه های مختلف و همچنین تکنیک های ورزشی گوناگون به بهبود عملکرد اندام و تا حد زیادی بازگشت توانایی های حرکتی بیمار کمک می کند. از دروس مهم این رشته می توان به آناتومی ، فیزیولوژی ، تمرین درمانی ، بیومکانیک ، الکتروتراپی و تکنیک های دستی اشاره کرد.

 • بازار کار :

فیزیوتراپی از رشته های زود بازدهی است که به شما کمک می کند هرچه سریع تر وارد بازار کار شوید. بعد از اتمام دوره کارشناسی امکان تاسیس کلنیک با درآمد حدود ۷۰ تا چند صد میلیون را دارید . همچنین با کار در بیمارستان ها ، مراکز بهزیستی یا کلنیک های مختلف می توانید به درآمد حدود ۱۵ الی ۲۰ میلیون در ماه برسید.

 • امکان اپلای :

امکان اپلای خوبی به خصوص برای کشور های آمریکا ، سوئد ، ترکیه ، اتریش و انگلیس را دارد.

پرستاری

 • معرفی رشته :

پرستار یکی از مهم ترین افراد کادردرمان در گروه مراقبت های درمانی است. این افراد با مطالعه درس های مختلفی مانند آناتومی ، فیزیولوژی ، فارماکولوژی و … درنهایت به بررسی وضعیت بیمار ، پیگیری دستورات پزشک و ارائه گزارشات می پردازند. برای این شغل شما نیاز به روحیه مهربان و صبوری زیادی دارید. کارورزی دانشجویان پرستاری از همان ترم های اول شروع می شود.

 • بازار کار :

فرصت شغلی این رشته بسیار زیاد است و می تواند خیلی زود وارد بازار کار در کوچک ترین درمانگاه ها تا بزرگ ترین بیمارستان ها شوید . حدود درآمدی این رشته ۱۲ میلیون به بالا می باشد.

 • امکان اپلای :

پرستاری یکی از بهترین رشته های برای مهاجرت است و حتی با مدرک کارشناسی به راحتی می توانید ویزای کار برای کشور های کانادا ، آمریکا و استرالیا را دریافت کنید.

تکنولوژی اتاق عمل

 • معرفی رشته :

مراقبت های ویژه بیماران در حین و پس از عمل و همچنین یادگیری استفاده از تکنولوژی های روز جراحی بر عهده ی متخصصین این رشته است. این افراد به دقیق تر ، راحت تر و بهتر پیش رفتن عمل جراحی نیز کمک می کنند.

 • بازار کار :

این افرد امکان کار در بیمارستان ها ، مراکز خصوصی ، مراکز ارتودنسی ، بخش های رادیولوژی و بخش های جراحی و اتاق عمل را دارند. محل استخدام و تخصص و تجربه این افراد نقش پررنگی در میزان درآمد آنها دارد و به همین دلیل نمی توان درآمد دقیقی برای آنها مشخص کرد اما افراد مشغول به کار در مراکز دولتی درآمد حدودی ۸تا۱۲ میلیون در ماه دارند.

 • امکان اپلای :

این رشته نیز از امکان اپلای خوبی با مدرک کارشناسی برخورد دار است. کشورهای مقصد می توانند انگلستان ، آمریکا و کانادا باشند.

هوشبری

 • معرفی رشته :

دانشجویان این رشته می آموزند چگونه با استفاده از ابزار و تجهیزات بی هوشی و زیر نظر متخصص بی هوش بیمار را کاملا بی هوش کنند. علاوه بر این اندازه گیری گازهای موجود در خون بیمار ، تجویز داروهای آرامبخش ، انجام بی هوشی منطقه ای ، ماقبت های قلبی تنفسی در طول بی هوشی و بیدار کردن مریض بعد از اتمام عمل نیز از جمله مسئولیت های یک هوش بر است.

 • بازار کار :

بازار کار خوبی دارد و می توانید حتی قبل از پایان دوره تحصیل در مراکز خصوصی شروع به کار کنید. در آمد کار در مراکز دولتی در ابتدای شروع به کار حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون ، و بعد از کسب تجربه حدود ۱۸ تا ۱۹ میلیون می باشد. با کار کردن به صورت خصوصی نیز می توانید به درآمد حدود ۵۰ الی ۶۰ هزار تومان در ساعت برسید.

 • امکان اپلای :

از آنجایی که رشته هوشبری به طور تخصصی در اکثر کشورها وجود ندارد امکان اپلای تحصیلی آن سخت است اما فرصت های شغلی زیادی برای مهاجرت به خصوص به کشور های آلمان ، نیوزلند ، سوئد ، انگلستان و استرالیا دارد.

رادیولوژی (پرتو شناسی)

 • معرفی رشته :

رادیولوژی یا پرتوشناسی مربوط به تهیه تصاویر با کیفیت پزشکی از بیماران است که در روند تشخیص بیماری ها و درمان آن ها بسیار کمک کننده است. درس های مهم این رشته مربوط به آناتومی و معرفی دستگاه های رادیوگرافی ، سی تی اسکن و … است.

 • بازار کار :

در صورت استخدام در مراکز دولتی درآمد حداقل ۷ میلیون و درصورت کار در رشته های بیمارستانی در آمد حداقل ۱۰ میلیون درماه خواهید داشت. اما امکان تاسیس تاسیس مراکز رادیولوژی با همکاری یک پزشک را نیز دارید که درآمد بالا تری برای شما به دنبال خواهد داشت.

 • امکان اپلای :

مهاجرت کاری با مدرک کارشناسی و مدرک زبان و همچنین برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری امکان پذیر است. آلمان به عنوان کشور مقصد کشور خوبی است . پس مهاجرت امکان ادامه تحصیل در ارشد رشته های فیزیک پزشکی ، تصویر برداری و آناتومی را نیز دارید.

بینایی سنجی

 • معرفی رشته :

افراد در این رشته به تجزیه و تحلیل بینایی و درد فرد می پردازنذ و با رفع برخی عیوب چشم، دید بهتری برای بیمار فراهم می کنند. این افراد عینک ها یا لنز های مناسب را بر اساس معاینه و ارزیابی برای بیمار تجویز می کنند.

 • بازار کار :

در آمد اپتومتریست در مراکز دولتی حدود ۶ تا ۹ میلیون و در مراکز خصوصی توافقی است و می تواند درآمد های بالاتری را به دنیال داشته باشد. علاوه برکار در بیمارستان می توانید به عنوان مشاور مشکلات بیماری و بهداشت چشم در مدارس و دانشگاه ها نیز مشغول به کار شوید.

 • امکان اپلای :

بهترین کشور برای مهاجرت آمریکا و بهترین دانشگاه ها برای این رشته دانشگاه هاروارد ، کمبریج ، کپنهاگ ، استنفورد و MIT می باشد.

شنوایی شناسی

 • معرفی رشته :

متخصصین این رشته از طریق اریابی عملکرد شنوایی و تعادلی به اختلالات مربوط به این دو پی می برند. آنها می توانند با آزمایشات متعدد محل آسیب شنوایی را شناسایی کرده و گزارشات لازم را در اختیار پزشک بگذارند. قالب گیری گوش ، ساخت قالب و ساخت سمعک نیز برعهده آنهاست. همچنین می توانند در کلاس هایی راه های پیشگیری از مشکلات شنوایی را آموزش دهند.

 • بازار کار :

این افراد توانایی کار در کلنیک های شنوایی یا تاسیس مطب شخصی خود را دارند . همچنین می توانند در طرح غربالگری دانش آموزان قبل از مدرسه ، در بیمارستان ها و درمانگاه ها ، در مراکز توانبخشی ، تشخیص ایرادات دستگاه های شنوایی و رفع عیوب آنها ، آموزش به افراد کم شنوا و ناشنوا برای تقویت ارتباط با بقیه و همچنین تحقیق و پژوهش هایی در علم شنوایی شرکت کنند.

درآمد درصورت کار در مراکز دولتی بین ۶تا۹ میلیون و در صورت تاسیس کلنیک شخصی با توجه به تعداد مراجعه کنندگان متغییر می باشد.

 • امکان اپلای :

برای اپلای باید دانشگاه مناسبی انتخاب کنید چرا که در آینده شغلی شما بسیار تاثیر گذار است. آمریکا از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل برای این این رشته است.

گفتار درمانی

 • معرفی رشته :

گفتار درمانگر کسی است که آسیب های ایجاد شده در گفتار و زبان افراد را بررسی کرده و بدون استفاده از دارو و در مدت زمان مشخص به درمان آن می پردازد. گفتار درمانی شامل تمرینات مکالمه ، صوتی و معناشناسی می شود و درنهایت باعث بهبود مهارت های گفتاری و زبانی خواهد شد.

 • بازار کار :

بیمارستان ها ، کلنیک ها ، مراکز توانبخشی ، مدارس و موسسات تحقیقی محل های کار برای گفتار درمانگرهاست. این حرفه از مشاغل پردرآمد نسبت به سایر رشته های مشابه است و هزینه هرجلسه ۴۰ الی ۴۵ دقیقه ای گفتار درمانی حدود ۱۸۰ هزارتومان است.

 • امکان اپلای :

امکان دریافت بورسیه در مقطع ارسد و دکتری وجود دارد و بهترین کشورها برای این رشته آلمان ، آمریکا و کانادا می باشد.

ساخت پروتز های دندانی

 • معرفی رشته :

ساخت پروتز های دندانی یا به اصطلاح دندانسازی با دندانپزشکی متفاوت است. دندان سازان با دندانپزشکان همکاری می کنند. ۸۰ درصد این رشته کار دستی است و با مواد شیمیایی مختلفی سر و کار دارند. از این رو در صورت داشتن آلرژی و حسایت ممکن است نتوانید در این رشته فعالیت کنید.

 • بازار کار :

از آنجایی که تعداد دانشگاه های کمی این رشته را ارائه می دهند پس بازار کار وسیعی برای متخصصین فراهم است. هر دندان ساز با چندین دندان پزشک همکاری می کند و درنهایت می تواند درآمد ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون و حتی بیشتر هم داشته باشد. این افراد امکان تاسیس لابراتوار یا کار در کلنیک های دندان پزشکی دارای فضای کاری برای لابراتوار را دارند.

 • امکان اپلای :

برای گرفتن ویزای کانادا باید علاوه بر مدرک این رشته ، سابقه کار معتبر و مدرک زبان داشته باشید. آلمان نیز یکی از کشورهای خوب برای این رشته است.

مامایی

 • معرفی رشته :

مامایی چیزی بین پزشکی و پرستاری است. اگر به رشته پزشکی علاقه دارید به وبلاگ معرفی پزشکی سر بزنید. دانشجویان مامایی تمام دروس پایه تئوری پزشکی را به صورت فشرده در ۴ سال کارشناسی خود می خوانند. ماماها مسئولیت مشاوره و آموزش بهداشت به بانوان و آماده کردن والدین برای آشنایی با وظایفشان است و همچنین ماما می تواند مسئول نظارت ، مراقبت و نگهداری از زنان در دوره بارداری ، زایمان ، بعد از زایمان ، دوره شیرخوارگی نوزاد و تا ۶ سالگی بچه باشد. ماماها بر مباحثی مثل امور تزریقات واکسن نوزاد ، تغذیه تکمیلی نوزاد ، آموزش شیردهی به مادر ، آموزش کودکان و مادران ، مشاوره دوره جوانی ، آموزش های جنسی ، یائسگی ، بیماری های زنان و … تمرکز می کنند.

 • بازار کار :

طرح این رشته اختیاری است و برخی به دلیل رزومه کاری در آن شرکت می کنند. در صورت قبولی در آزمون استخدامی و کار در بیمارستان های دولتی و خصوصی می توانند درآمدی حدود ۵ تا ۱۶ میلیون داشته باشند. در تهران می توانند به درآمد بالاتری نیز برسند. بعد از اتمام طرح نیز امکان تاسیس مطب یا مشاوره مامایی دارند.

 • امکان اپلای :

برای کار در کشورهای اروپایی ، امارات ، عمان ، آمریکا و کارانادا لازم است اول آزمون ریجستر بدهید تا مدرک ایران را قبول کنند. در فرانسه و آلمان پس از گذراندن دوره، ابتدا دستیار ماماید و سپس می توانید در مامایی مشغول به کار شوید.

برای قبولی در رشته های پیراپزشکی اولویت بندی در انتخاب رشته کنکور خیلی اهمیت دارد.

درباره نویسنــده
نویسنده
زینب صفری
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه
captcha

برای سهولت در دسترسی به کانال تلگرام الورتبه لطفا کد QR زیر را با گوشی هوشمند خود اسکن کنید و مستقیما وارد کانال تلگرامی شوید

برای سهولت در دسترسی به پیج اینستاگرام الورتبه لطفا کد QR زیر را با گوشی هوشمند خود اسکن کنید و مستقیما وارد پیج ما شوید