بلاگ الورتبه

اخبار و اطلاعات کنکور رو از اینجا دنبال کن

تست سنجشی

زمان مطالعه: دقیقه
تست سنجشی

آیا میدانستید جمعیت قابل توجهی از کسانی که پشت کنکور میمانند، تقریبا تمام تست‌های کتابکارهایشان را درست زده بودند ولی زمانی که سر جلسه کنکور نشستند، بخاطر هول شدن و استرس زمان نتوانستند حتی به ۱۰% سوالات به درستی جواب بدهند؟ ای کاش میشد تمام این دانش‌آموزان بلاگی که تیم مشاوره الورتبه در رابطه با تست سنجشی نوشته است میخوانند تا یاد میگرفتند چطور با وجود فشار و استرس زمان، همچنان قادر باشند درصد بالایی را در کنکور بدست بیاورند.مشاور کنکور شما باید نحوه زدن تست سنجشی را به شما اموزش دهد.اگر به شما یاد نداده حتما این وبلاگی که تیم الورتبه اماده کرده است را مطالعه کنید.

به چه تست‌هایی سنجشی گفته میشود؟

در واقع شما پس از مطالعه کامل مطالب کتاب درسی و درسنامه، شروع به حل تست آموزشی میکنید تا بر مطالب احاطه بیشتری پیدا کنید و نقاط تاریک و پنهان کتاب را دریابید. سپس در مرحله بعدی سراغ تست سنجشی میروید تا به محک دانسته های خود بپردازید. در واقع در این مرحله شما موارد بسیاری را در مورد نحوه تست زنی تان همزمان مورد ارزیابی قرار میدهید. این موارد عبارتند از:

تسلط بر مباحث خوانده شده:

از آن جا که در این نوع تست زنی شما بایستی مباحث گسترده تری را تحت پوشش قرار دهید بنابراین باید با تسلط کافی به سراغ این روش تست زنی بیاید. تسلط کافی را در مراحل قبلی مطالعه تان بدست آورید، مقدار مناسبی از مطالب را مطالعه نمایید و بعد شروع به زدن تست سنجشی کنید. منظور از مقدار مناسب این است که شما نباید برای یک درس از یک فصل ریاضی و یا یک گفتار از یک فصل زیست شناسی تست سنجشی حل کنید بلکه بایستی حداقل یک فصل ریاضی یا یک فصل زیست را به طور کامل مطالعه کنید، تست های آموزشی آن را بزنید و با زدن تست پوششی بر آن مسلط شوید، سپس تست سنجشی را آغاز نمایید. در غیر اینصورت تست سنجشی کمک چندانی به شما نخواهد کرد.

سرعت تست زنی:

در تست سنجشی بایستی در زمان مشخص به حل تست ها بپردازید. بدین منظور برای حل هر تست سعی کنید به طور میانگین یک دقیقه به خود فرصت پاسخگویی بدهید. همچنین بهتر است تعداد تست های منتخب به عنوان تست سنجشی، به اندازه تعداد تست های آن درس در کنکور سراسری باشد. به عنوان مثال اگر داوطلب گروه تجربی هستید، برای حل تست سنجشی درس شیمی بهتر است ۳۵ تست را در ۳۵ دقیقه حل کنید.برای دانستن بودجه بندی دروس کنکور به وبلاگ های مربوطه ای که مشاورین ما اماده کرده اند سر بزنید.

میزان بی دقتی:

اساسا بی دقتی هنگامی به وجود می آید که دو عنصر عجله و استرس در هنگام تست زنی به شرایط شما افزوده شوند. در تست سنجشی نیز با تعیین زمان مشخص به دنبال ایجاد شرایطی سخت تر و مشابه تر به کنکور سراسری هستیم. با تکرار این شرایط کم کم یاد میگیرد چگونه با وجود زمان کم و استرس از بی دقتی اجتناب نمایید.قبل از اینکه سر جلسه ازمون های ازمایشی شرکت کنید برای بودجه ازمون تست سنجشی بزنید.این مدل تست یکی از راهکار های افزایش تراز می باشد.

توانایی کنترل استرس:

همانطور که اشاره شد استرس کنکور از مواردی است که به دلیل ضیق وقت در آزمون گریبان گیر داوطلبین میشود. همچنین از دیگر تکنیک هایی که شما میتوانید در تست های سنجشی خود استفاده کنید و استرس خود را کنترل نمایید، تکنیک های مدیریت زمان میباشد. با آموزش صحیح مدیریت زمان در آزمون و تمرین آن در تست سنجشی به نتایج باورنکردنی ای در آزمون هایتان خواهید رسید.

ویژگی های تست سنجشی:

اکنون که متوجه شدید به وسیله تست سنجشی، چه مواردی مورد سنجش قرار میگیرند بهتر است کمی درباره ی ویژگی های این روش تست زنی صحبت کنیم. از ویژگی های تست سنجشی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
 ۱) در این روش هیچگاه از زمان غافل نشوید و این تست ها را به صورت زمان دار بزنید.
 ۲) این روش تست زنی برای افزایش سرعت انتقال مطالب ذهن بر روی کاغذ بسیار مناسب میباشد
 ۳) بایستی بعد از اتمام همه تست ها درصد گیری انجام شود
 ۴) حتما بعد از حل تمام تست ها به تحلیل تست ها پرداخته و رفع اشکال نمایید.
 ۵) پس از رفع اشکال و تحلیل تست ها از نکات جدیدی که آموخته اید نوت برداری کنید.
 ۶) تعداد تست های سنجشی در هر نوبت، متناسب با تعداد تست ها در کنکور سراسری باشد.
 ۷) بهتر است بعد از مدتی که این روش را به صورت تک درس امتحان کردید، به صورت چند درسی هم آن را پیاده کنید. به عنوان مثال برای دو درس ریاضی و زیست شناسی به طور همزمان تست سنجشی بزنید.
 ۸) بایستی سختی تست های سنجشی در حد سوالات کنکور باشد و از انتخاب تست های آسان برای این روش بپرهیزید.

حالا که با تست سنجشی اشنا شدید،بهتر است با انواع روش تست زنی هم اشنا شوید و با استفاده از انها نتیجه بهتری در کنکور بگیرید.

همیشه به خاطر داشته باشید هر چه فرصت بیشتری برای تست سنجشی داشته باشید بدان معناست که مراحل ابتدایی مطالعه را تمام کرده اید و آماده ی رقابت با رتبه برترهای کنکور سراسری میباشید. پس تمام تلاش خود را به کار ببرید تا به این مرحله از مطالعه دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای سهولت در دسترسی به کانال تلگرام الورتبه لطفا کد QR زیر را با گوشی هوشمند خود اسکن کنید و مستقیما وارد کانال تلگرامی شوید

برای سهولت در دسترسی به پیج اینستاگرام الورتبه لطفا کد QR زیر را با گوشی هوشمند خود اسکن کنید و مستقیما وارد پیج ما شوید